web banner 18 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Bábkový rytier pre deti, vtipná fraška aj súčasná slovenská hra pre dospelých

08092017 04malFestival divadiel strednej Európy sa prehupol do svojej druhej polovice. Aj počas dvoch víkendových dní ponúka zaujímavý program, o ktorý sa v sobotu postarajú tri slovenské divadlá. Zároveň sa festivalové dianie v dvoch prípadoch trochu vzdiali z centra, keď sa k doterajším festivalovým scénam pridajú aj Bábkové divadlo v Košiciach a Kasárne/Kulturpark. Technické príčiny si vynútili aj jednu zmenu programu. Namiesto rozprávky Sloník prispejú košickí bábkoherci do festivalového programu ďalšou peknou rozprávkou zo svojho repertoáru O rytierovi bez koňa.
FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.4

Program festivalového piatka bol skvelou príležitosťou pre priaznivcov divadelného smiechu, ale aj hudobného divadla. Už tradičný hosť festivalu, Túlavé divadlo, opäť nesklamal. Ich vlastné videnie slávneho Shakespearovho Sna noci svätojánskej dalo poriadne zabrať brániciam divákov v zaplnenom festivalovom hľadisku na schodoch historickej divadelnej budovy. Piatkový program potešil aj priaznivcov hudobného divadla. Najprv pri komornom projekte Dvořák - hudba života trojice košických umelcov Peter Cibula, Marián Lukáč a Júlia Grejtáková. A napokon aj pri Skvelých tónoch v zhone budapeštianskeho divadla Maladype.

Aj počas dvoch víkendových dní prináša festival zaujímavý program. Ani v tomto roku nezabudli organizátori na najmenších divákov. K spolupráci si tentoraz prizvali domáce Bábkové divadlo, ktoré malo pôvodne na svojom javisku odohrať rozprávku Sloník. Technické príčiny nakoniec spôsobili zmenu a košickí bábkoherci uvedú rozprávku O rytierovi bez koňa poľskej autorky Marty Guśniowkej, ktorú s úspechom hrávajú už do roku 2012. Inscenácia o tom, aké dôležité je túžiť po niečom a nikdy sa nevzdávať, ale aj o tom, že každého čaká v živote šťastie, len ho treba nájsť, je určite výbornou príležitosťou pre deti a ich rodičov stráviť pekný podvečer v divadle. Predstavenie začína o 16:30 hod.
Aj festivalová sobota ponúkne príležitosť dopriať si dávku humoru, hoci tentoraz trochu svojrázneho. O 18:00 prídu na Malú scénu Štátneho divadla Košice starí známi Košičanov. Divadlo Gasparego už na festivale úspešne hosťovalo pred rokom. A s tvorbou írskeho autora Martina McDonagha sa mali Košičania možnosť zoznámiť v inscenácii Krásavica z Leenane, ktorú úspešne hrávalo Štátne divadlo Košice. Festival ponúka príležitosť vidieť ďalší zaujímavý titul z pera tohto autora a znova sa vrátiť do legendárneho Leenane. Osamelý západ kombinuje frašku, agresiu a vtip v príbehu dvoch bratov Valena a Colemana, ktorý žijú spolu v otcovom byte po jeho smrti. Toto spolužitie, či skôr prežívanie, je plné prudkých a násilných sporov o najbežnejších a úplne nevinných témach. Jediný otec Welsh, miestny mladý kňaz, je pripravený pokúsiť sa zmieriť bratov skôr, než tieto spory vyústia do krvavého masakru.
Záver predposledného dňa festivalu bude o 20:00 patriť v Kasárňach/Kulturparku Prešovskému národnému divadlu, ktoré príde do Košíc so súčasnou slovenskou hrou Deň, keď zomrel Gott z pera zakladateľky divadla Michaely Zakuťanskej. Autorka divákov zavedie do novostavby rodinného domu na nočné stretnutie dvoch sestier a ich partnerov, na ktorom s popíjaním graduje zábava aj súrodenecká rivalita a na povrch vychádzajú osobné aj vzťahové frustrácie, zatiaľ čo v detskej izbe spí malé dieťa a internetom presviští správa o údajnej smrti Boha - Gotta.
Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo. Z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a grantová schéma vyhlásená organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá. Bližšie informácie nájdete na www.kosicefest.eu.

 

tulave01 mal
elity01 mal
walbrzych01 mal
studio tanca 01 mal
americky cisar mal
0211crusoe
snehuliak02 mal
studio hrdinu 04 mal
sopron1 00 mal
teror01 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.