web banner 18 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

"Slovenský" Shakespeare a Dvořákova hudba života

07092017 07malPoriadne nabitý bol program druhého dňa 11. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy. Priniesol viacero sprievodných podujatí, zaujímavú inscenáciu slovenských hereckých nádejí z Banskej Bystrice, ale aj dlhotrvajúce standing ovations do posledného miesta zaplnenej Historickej budovy ŠD Košice po Bratoch Karamazovcoch v podaní Činoherného klubu Praha so skvelým Jurajom Kukurom v hlavnej postave. Zaujímavé príležitosti na prežitie predvíkendového popoludnia a večera v spoločnosti divadelného umenia ponúka aj tretí festivalový deň.
FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.3


Veľmi zaujímavú hodinku pri neskorých raňajkách s Jurajom Kukurom strávili vo štvrtok 7. septembra tri výherkyne veľkej festivalovej súťaže, ktoré sprevádzali aj generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič a riaditeľ činohry Milan Antol. Pre všetkých bolo stretnutie s charizmatickým slovenským hercom príležitosťou dozvedieť sa zaujímavosti zo života herca, ktorý strávil časť svojho profesionálneho života v exile v Nemecku. Juraj Kukura sa s prísediacimi podelil aj so svojim pohľadom na postavu starého Karamazova, v ktorej večer vyvolal búrlivý potlesk zaplneného hľadiska historickej divadelnej budovy. Čerstvý sedemdesiatnik prezradil, že nie je typom herca, ktorý by hranie veľmi emočne prežíval. „Smiať sa má divák, nie herec, plakať má tiež divák, a nie herec,“ povedal. Príležitosť stretnúť sa s Jurajom Kukurom samozrejme využili aj vždy po informáciách hladné médiá a tak sa po raňajkovej hodinke uskutočnil aj pôvodne neplánovaný brífing s košickými novinármi.
Séria sprievodných podujatí pokračovala v átriu Malej scény ŠD Košice, kde Milan Kolcun predstavil dve zaujímavé knižné publikácie. Spolu s autorom Štefanom Eliášom sa na besede venovali štvrtému dielu Eliášových Dejín Košíc v dátach, v ktorom sa okrem iného v špeciálnej kapitole venuje aj divadelnému životu v Košiciach v rokoch 1849 až 1918 a Kolcunovej Košickej čítanke II. Výborné predstavenie potom odohrala na javisku Malej scény ŠD Košice aj nastupujúca generácia slovenských hercov. Zaplnené hľadisko ich prevedenie Bukovčanovej hry Zažeň vlka odmenilo dlhotrvajúcim potleskom.
Festivalové dianie sa potom presunulo do Historickej budovy ŠD Košice. V jej salóniku si počas najbližších dní môžete pozrieť výstavu Ján Jaborník – milovník divadla, ktorú organizátori festivalu pripravili v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave. Výstava na niekoľkých paneloch predstavuje osobnosť a dielo divadelného dramaturga, dokumentaristu, kritika, historika, teatrológa a vysokoškolského pedagóga, ktorého tohtoročné nedožité 75. narodeniny si divadelníci pripomenuli aj bratislavskou konferenciou na jar tohto roka.
Ešte počas vernisáže začalo do hľadiska Historickej budovy ŠD Košice prichádzať viac ako päťsto divákov na dramatizáciu slávneho románu Fiodora M. Dostojevského Bratia Karamazovci v podaní Činoherného klubu Praha v hlavnej úlohe s Jurajom Kukurom. Mnohým divákom sa pri tomto predstavení zatajoval dych zo skvelých hereckých výkonov, ktoré do posledného miesta zaplnené auditórium ocenilo niekoľkominútovým standing ovations.
Príležitosť prežiť zaujímavé predvíkendové popoludnie či večer s divadlom ponúka aj program tretieho festivalového dňa, piatka 8. septembra. Z predchádzajúcich festivalov známe a populárne Túlavé divadlo z Trnavy uvedie o 17:00 na festivalovom javisku medzi divadelnou budovou a spievajúcou fontánou ďalší netradičný pohľad na najznámejšieho svetového dramatika Williama Shakespeara. Autor Jakub Nvota si tentoraz zobral za základ známy Sen noci svätojánskej, z ktorého vznikol slovenský NONsenS noci svätojánskej. Inscenácia je plná humoru, vášne a lásky. V svätojánsku noc sú totiž dovolené kúzla, čary a mágia, a tie môžu nielen urobiť z ľudí bláznov, dať im hoci osliu hlavu, ale zároveň ich priviesť k rozumu. Ako býva pri produkciách divadelných „tulákov“ zvykom, aj pri tomto predstavení dostanú určite poriadne zabrať bránice.
Po tomto predstavení sa dianie presunie na Malú scénu Štátneho divadla Košice. V jej átriu sa o 19:00 predstaví domáce Teatro sapiens, ktoré v projekte Petra Cibulu Dvořák - hudba života spojilo troch umelcov – herca Petra Cibulu, speváka Mariána Lukáča a klaviristku Júliu Grejtákovú. Predstavenie je "Dvořák - hudba života" je fúziou nádhernej hudby, operného spevu a dramatického slova, zachytávajúca niekoľko najväčších zlomových okamihov skladateľovho života. Odhaľuje krásne a neobyčajné obyčajného človeka s jeho radosťami, starosťami, láskou k životu, prírode, poézii a hudbe, ktorú nám tu zanechal, ako nezmazateľné svedectvo o majestátnosti a jedinečnosti života. Vďaka Dvořákovej hudbe, jeho Biblickým piesňam, či Erbenovej poézii, si diváci určite vychutnajú pocit krásna, ktorý premkne srdce a rozozvučí dušu.
Program tretieho festivalového dňa uzavrie o 20:00 na javisku Malej scény ŠD Košice ďalší viac ako zaujímavý hosť zo zahraničia. Budapeštianske Divadlo Maladype príde na festival s netradičným pohľadom na operu. V inscenácii Skvelé tóny v zhone s hudbou Lászlóa Sáryho hudobníci okrem svojich hlavných hudobných nástrojov hrajú na rôznych kameňoch, tíkovom dreve a na iných kreatívnych „nástrojoch”. A zvolený nevšedný žáner – „takmer vážna opera” – znamená, že v tomto hodinovom hudobnom diele sa všetko odohráva trochu inak, než sme pri opere zvyknutí. Všetko je dané tak, ako je to v prípade komornej opery bežné: predohra, dvanásť výstupov, árie, recitatív, zbory a dohra. Jednotlivé skladby sú koncipované ako spoločenské hry a dohra ako parodické finále klasickej spevohry. Vtipné slovné hry a hudobné gagy koncipujú hudobné dielo, ktoré je srdcervúce a očisťujúce. Inscenácia získala v roku 2016 prestížne ocenenie Artisjus ako Najlepšie dielo vážnej hudby v Maďarsku.

tulave01 mal
elity01 mal
walbrzych01 mal
studio tanca 01 mal
americky cisar mal
0211crusoe
snehuliak02 mal
studio hrdinu 04 mal
sopron1 00 mal
teror01 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.