web banner 18 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu

 

 

 

Začíname Mastným hrncom košických ochotníkov

actor2 malUž dnes podvečer (v stredu 6. septembra) začne v Košiciach päťdňová nadvláda divadla. Jedenáste pokračovanie Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje občianske združenie Košické divadlo, symbolicky otvorí o 17:00 v priestore medzi historickou divadelnou budovou a spievajúcou fontánou predstavenie nového košického Divadla Actor pod Vežou, tradičná slovenská veselohra Mastný hrniec od Júliusa Barč- Ivana.
FESTIVALOVÝ SPRAVODAJ č.1


Divadlo Actor pod vežou je nové komorné divadlo v Košiciach, ktoré pracuje s amatérskymi hercami a založili ho traja profesionálni herci Štátneho divadla Košice. Jeden zo zakladateľov, František Balog, s ochotníkmi naštudoval tradičnú slovenskú veselohru Mastný hrniec. Satira na malomestskú morálku, ktorej jedinou hodnotou je honba za majetkom a spoločenskou prestížou, neomylne ukazuje na malosť pomerov, kde sa za prácou pre národ skrýva snaha o vlastné obohatenie. Hra síce vznikla v polovici minulého storočia, ale jej odkaz je aktuálny dodnes. Komédia, ktorá sa dočkala mnohých divadelných, ale aj filmových či televíznych adaptácií, už viac ako sedemdesiat rokov vyvoláva smiech a inak tomu určite nebude ani v podaní košických ochotníkov. Presvedčiť sa o tom môžete v samotnom srdci Košíc.

Program prvého festivalového dňa bude pokračovať na Malej scéne Štátneho divadla Košice. V jej átriu sa od 18:00 predstavia „sláčiky“ známeho košického mládežníckeho orchestra Musica Iuvenalis a po nich o 19:00 rozohrá na javisku Malej scény ŠD Košice pätica hercov z Národného divadla moravsko-slezského ostrú tragikomédiu Teď mě zabij Brada Frasera, ktorý je považovaný za „enfant terrible“ súčasnej kanadskej dramatickej tvorby. Program prvého dňa ukončí jedinečná ohňová šou pri košickej Immaculate.
V prvý deň festivalu začne aj jedno zo sprievodných podujatí, tanečný workshop s Alenou Peškovou, tanečníčkou, choreografkou a súčasnou šéfkou baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci . Od stredy 6. do piatka 8. septembra sa v dopoludňajších aj popoludňajších hodinách budú pod jej vedením v budove Alfa košických Kasární/Kulturparku zdokonaľovať v tanečnom umení nielen študenti Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach.

Okrem výnimočných zahraničných hostí pozvali organizátori do Košíc aj zaujímavých hostí zo Slovenska. Tí svoje predstavenia uvedú nielen v tradičných festivalových priestoroch v centre mesta. „Sme radi, že naše pozvanie do Košíc prijali aj slovenské divadlá, ktoré nenesú známky profesionálnych kamenných divadiel. Okrem ochotníkov z Košíc sa predstavia aj študenti Akadémie umení z Banskej Bystrice, či Divadlo Teatro sapiens z Košíc s netradičnou sondou do života českého skladateľa Antonína Dvořáka s názvom Dvořák – hudba života. Jej aktéri, sólista opera Marián Lukáč, herec činohry Peter Cibula a klaviristka Júlia Grejtáková ju odohrajú v piatok 8. septembra o 19:00 v átriu Malej scény ŠD Košice. Ďalším novým festivalovým priestorom je Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré v sobotu 9. septembra uvedie svoju inscenáciu Sloník. Práve štvrtý festivalový deň, sobota 9. septembra, bude patriť slovenskej divadelnej scéne. Teda divadlám, ktoré majú ďaleko od tradičných kamenných divadiel, s ktorými sa bežne divák stretáva. Pozvanie organizátorov opäť prijalo aj Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša. Poloprofesionálny súbor uvedie o 18:00 na Malej scéne ŠD Košice hru Martina McDonagha Osamelý západ. A napokon, večer o 20:00 v Kasárňach/Kulturparku odohrá čoraz populárnejšie Prešovské národné divadlo predstavenie Michaely Zakuťanskej Deň Keď zomrel Gott. „Festival divadiel strednej Európy tak opäť dáva príležitosť vidieť okrem výnimočných zahraničných hostí aj divadlá zo Slovenska, ktoré možno nepatria k tým, ktoré sú všeobecne známe, ale napriek tomu ponúkajú zaujímavé divadelné projekty,“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai.

tulave01 mal
elity01 mal
walbrzych01 mal
studio tanca 01 mal
americky cisar mal
0211crusoe
snehuliak02 mal
studio hrdinu 04 mal
sopron1 00 mal
teror01 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.