horny2017 5

ORGANIZÁTOR:

oz

Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 24
F: +421 55 245 22 12
E: frantisek.tenai@sdke.sk
W: www.kosicefest.eu

SPOLUORGANIZÁTOR:

sdke

 

 

Festival okorenia aj sprievodné podujatia

karamazovi4 malOkrem trinástich divadelných a hudobných predstavení hostí zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Česka a Macedónska ponúka program 11. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy aj viac ako zaujímavý sprievodný program. Organizátori päť festivalových dní obohatili o ohňovú šou, výstavu, predstavenie kníh, besedu, tanečný workshop, ale aj exkluzívne raňajky so známym slovenským hercom Jurajom Kukurom.

Prvý deň festivalu program po predstaveniach košického Divadla Actor pod Vežou, ostravského Národného divadla Moravskoslezského a Sláčikoch v divadle košického orchestra Musica Iuvenalis uzavrie jedinečná večerná ohňová šou pri Immaculate.

Herec Juraj Kukura sa ešte predtým, ako bude v druhý festivalový deň hviezdou predstavenia pražského Činoherného klubu Bratia Karamazovci, stretne na raňajkách s výhercami veľkej festivalovej súťaže. Zapojiť sa do nej môže každý, kto si do 5. septembra 2017 zakúpi vstupenky na niektoré z predstavení festivalového programu prostredníctvom portálu navstevnik.sk alebo priamo v dennej pokladni Štátneho divadla Košice. Traja vyžrebovaní výhercovia zasadnú k raňajkovému stolu s populárnym slovenským hercom vo štvrtok 7. septembra o 11:00 v kaviarni Mondieu v budove Malej scény Štátneho divadla Košice.

V ten istý deň sa festivalové divadelné produkcie budú prelínať aj s predstavením dvoch knižných publikácií. Milan Kolcun v átriu Malej scény ŠD Košice predstaví nielen svoju najnovšiu Košickú čítanku II, ale spolu s autorom Štefanom Eliášom aj štvrtú časť jeho Dejín Košíc v dátach. Ďalším sprievodným podujatím festivalového štvrtka bude vernisáž výstavy Ján Jaborník – milovník divadla, ktorú organizátori pripravujú v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave. Výstava v salóniku Historickej budovy ŠD Košice priblíži pri príležitosti nedožitých 75. narodenín osobnosť a dielo divadelného dramaturga, dokumentaristu, kritika, historika, teatrológa a vysokoškolského pedagóga. „Jeho pôsobenie v slovenských profesionálnych divadlách, na VŠMU a v Divadelnom ústave priblížia úryvky z jeho recenzií, poznámok, ale aj fotografie a články k jednotlivým predstaveniam,“ priblížil kurátor Martin Timko obsah výstavy, ktorá príde do Košíc z Bratislavy.

Súčasťou festivalového programu bude od stredy 6. do piatka 8. septembra aj tanečný workshop pre študentov Konzervatória na Timonovej ulici. Povedie ho tanečníčka, choreografka a súčasná šéfka baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci Alena Pešková. Je absolventkou pražského Tanečného konzervatória a počas profesionálnej kariéry pôsobila na mnohých českých aj zahraničných divadelných scénach.

Zaujímavú besedu prinesie aj posledný festivalový deň, nedeľa 10. septembra. V átriu Malej scény ŠD Košice sa za jeden stôl posadia poľský teatrológ Tomasz Grabinski, riaditeľ divadla Teatr im. Wandy Siemaszkovej z Rzeszowa Jan Nowara, generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič a spisovateľ, teatrológ a dramatik Karol Horák. Spolu s priaznivcami divadelného umenia budú hovoriť o poľsko-slovenských divadelných konvergenciách a predstavia myšlienku spoločného projektu TransMisie.

Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo. Z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a grantová schéma vyhlásená organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá.

J. Barč - Ivan: Mastný hrniec
ostrava10 mal
akademia1 mal
karamazovi3 mal
tulave3 mal
maladype mal
babkove1 mal
gasparego1 mal
presovske3 mal
skopje1 mal
rzeszow5 mal

Copyright © 2016. All Rights Reserved.