Zavrieť
Načítavam údaje ...
Facebook

Menu:

Kalendár

PUSŠPSN
september
         
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Občianske združenie
KOŠICKÉ DIVADLO
Hlavná 76
040 01 Košice

T: +421 55 245 22 44
F: +421 55 245 22 12
E: info@kosicefest.eu
W: www.kosicefest.eu


Nvota: Reparát z povinného čítania
Volanie z hlbín
Soldates / Squadra Sua
Tadeusz Słobodzianek: Naša trieda
Egon Bondy: Návšteva expertov
Spredu a zozadu / Mateusz Nowak
Henrich Ibsen: Prízraky
Víťazstvo
Zabudnutý čert
Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Festival divadiel strednej Európy

Divadelnú všehochuť ochutnalo viac ako 7000 divákov

Päťdňová vláda divadla v Košiciach skončila v nedeľu muzikálovou horúčkou v košickom Amfiteátri. Aj siedmy ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje OZ Košické divadlo a Štátne divadlo Košice s podporou Ministerstva kultúry SR, potvrdil, že Košičania a návštevníci Košíc sú hladní po divadle. Viac ako dve desiatky podujatí na ôsmich miestach v Košiciach navštívilo viac ako 7 000 divákov, ktorí svoju spokojnosť s videným a počutým často vyjadrovali búrlivým potleskom.

Festival v roku, kedy sú Košice Európskym hlavným mestom kultúry, bol v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi oveľa náročnejší na organizáciu. Potvrdzuje to aj jeho riaditeľ a predseda OZ František Ténai. „Náročný. Na ploche 5 dní 18 divadelných predstavení a 3 krsty kníh, to všetko na 8 rôznych miestach. Toto bolo neobvyklé, čo sa týka koordinácie, ale festivalový tím spolu s dobrovoľníkmi to zvládol. Prekvapil ma záujem divákov o jednotlivé predstavenia, kedy do menších divadelných sál sa ani všetci diváci nezmestili a najmä festivalový stan často praskal vo švíkoch,“ odpovedal Ténai na otázku, aký bol tohtoročný festival a čím ho prekvapil. Ako dodal, dôležité bolo nielen to, že festival opäť zaplnil centrum mesta, ale aj to, že diváci sa prostredníctvom festivalu mohli zoznámiť so zrekonštruovanými priestormi Malej scény Štátneho divadla Košice, Kasární / Kulturparku aj Amfiteátra.

Festival v tomto roku naozaj ponúkol divadelnú všehochuť, ale priniesol aj sprievodné podujatia v podobe krstov kníh súvisiacich s divadlom. A opäť priviezol do Košíc aj hviezdy. Ak by mala zrekonštruovaná Malá scéna ŠD Košice trojnásobnú kapacitu, určite by bola vypredaná pri predstavení jedného z najlepších a najžiadanejších českých hercov súčasnosti Karla Rodena. Jeho monodráma Sam o hercovi zavretom v klietke a o absurdnosti popularity patrila k vrcholom festivalu. Rovnako ako neuveriteľná one man show jedného z top komikov súčasnosti nielen v rámci Poľska Ireneusza Krosneho, ktorá dala poriadne zabrať bránici. „Bol neskutočný. S minimom kulís a s nejakými zvukovými efektami dokázal bez použitia jedného slova pol druha hodiny baviť. Také niečo som ešte nevidela. Oplatilo sa prísť,“ povedala po jeho predstavení Mária Bartošová, s ktorou súhlasili aj jej kamarátky. Ako dodala, festival prvýkrát zaregistrovala pred dvoma rokmi a odvtedy sa snaží každý rok navštíviť aspoň večerné predstavenia. „Je dobré, že je to sústredené do niekoľkých dní. Chodievame síce pravidelne aj na divadelné predstavenia, ale niekedy je to časovo dosť náročné a nie vždy nám to vyjde. Ale prvý septembrový týždeň máme už tretí rok rezervovaný pre festival,“ doplnila ďalšia z trojice kamarátok Lucia Kuľhová.

Organizátori sú presvedčení, že aj v tomto roku festivalový program oslovil aj tých, čo si cestu do divadla len hľadajú. „A potešil nás aj záujem najmladších a mladých divákov. Dôkazom je nielen „vypredaný“ Maškrtníček, ale aj viac ako stovka detí, ktoré sa zapojili do tvorivých dielní. Dúfame, že aj touto cestou v mladej generácii vybudujeme vzťah k divadlu ako takému a že aj v tomto roku sme získali ďalších budúcich pravidelných návštevníkov divadelných predstavení,“ povedal riaditeľ festivalu.

Festivalu v tomto roku prialo aj počasie a tak sa pomyselná festivalová latka opäť o niečo zdvihla. Dokážu ju organizátori na budúci rok ešte zvýšiť? „Za sedem rokov sa vytvoril festivalový tím, ktorý má množstvo nápadov a veľa z nich sa nám darí aj realizovať. Tohto roku k nám pribudlo aj mnoho dobrovoľníkov, ktorým tiež patrí naše poďakovanie. Dúfam, že budúci rok opäť oslovíme množstvo divadlachtivých Košičanov a festivalových návštevníkov opäť prekvapíme nejakými novinkami a zaujímavosťami,“ dodal František Ténai.


V Košiciach 10. septembra 2013

Svjatoslav Dohovič
Tlačový tajomník ŠD Košice